#2 Predrag Kulić: Jak poznat a vybrat dobrou IT personálku

Část první – z pohledu IT specialisty

Na českém trhu je velké množství personálek, které se specializují na IT nábor. Vybrat tu správnou tedy může být docela oříšek. Chtěl bych v tomto článku ze svých zkušeností IT recruitera vybrat pár tipů, na co se dívat při hledání personální agentury.

Proč vůbec spolupracovat s IT personálkou?

Jako první bych asi vyzdvihnul, že personálka dokáže ušetřit spoustu času. Je tu od toho, aby kandidátovi poskytla plný servis a obstarala věci, které si jinak musí kandidát při shánění práce zjistit, vytvořit a zařídit sám. Rozhlížet se, hlásit na pozice, psát si CV a chystat se na pohovory. IT recruiter se vším kandidátovi pomáhá a část věcí dělá úplně za něj, na vlastní odpovědnost.

IT recruiter je konzultant. Ví přesně, co se na trhu práce zrovna děje, zná souvislosti a díky tomu dokáže kandidátovi dát přesné informace. Pomůže mu dát jeho přání a představy do souvislostí a doladit adekvátní cenu.

Nejenže má IT recruiter přehled o existujících pozicích – v některých případech dokáže pro kandidáta pozici i vytvořit. Zní to zvláštně, ale díky tomu, že personálka na jedné straně komunikuje s uchazeči a na druhé s firmami, tak IT recruiter má představu, jestli se třeba některý z klientů nechystá zrovna pozici vypsat, jestli právě neběží projekt, do kterého by se kandidát přesně hodil, nebo jestli nebude firma brzy potřebovat náhradu do týmu. V tu chvíli jde recruiter kandidátovi otevřít dveře.

Na co se zaměřit při hledání personálky

Asi nikoho nepřekvapí rada, že je dobré si nejdříve udělat malý (nebo i větší) průzkum, aby člověk věděl, jaké personálky vůbec existují. Hledání na googlu typicky povede na firemní web, kde se dá čekat moderní a sebevědomá prezentace. Doporučuji podívat se hlavně po referencích od firemních zákazníků nebo přímo od kandidátů. Další cesta by měla vést na LinkedIn personálky, kde jsou pravděpodobně nejčerstvější informace o aktuálně otevřených pozicích. Přes záložku „Lidé“ se dají zobrazit recruiteři, kteří k dané personálce patří, a dál se proklikat na jejich profil a dolů na sekci „Doporučení“. Pokud je personálka dobrá, budou o ní zákazníci dobře mluvit.

Myslím, že jeden z nejtěžších kroků pro kandidáta je vůbec personálku oslovit. Velmi často nemají moc rádi telefonování a dvakrát se netěší na to, že jim bude recruiter obratem volat a snažit se jim něco „vnutit“. Po lidské stránce tomu samozřejmě rozumím, ale možná bych na tomto místě řekl, že telefonát ušetří oběma stranám spoustu času a pomůže ujasnit, jestli se jim bude spolu dobře pracovat.

Doporučil bych oslovit IT personálku, i když na webu nebo LinkedIn profilu nemají přesně pozice, které kandidát hledá. Mnohdy IT personálka obsazuje pozice „tajně“ z důvodu mlčenlivosti dané klientem nebo jednoduše nechce, aby si konkurence zjišťovala, pro koho pozice hledá.

Ještě bych řekl jednu důležitou věc – neexistuje IT personálka, která by v danou chvíli uměla obsadit jakoukoli IT pozici. Možnosti se mění v čase. Proto je dobré se IT recruitera při prvním kontaktu zeptat, jaké mají zkušenosti s konkrétní pozicí nebo technologickým zaměřením. Bral bych jako dobré znamení, když personálka otevřeně řekne, že má zrovna víc vývojářských pozic, nebo testerských, analytických a tak dále.

Čím více přípravy, tím méně stresu

Když kandidát hledá aktivně práci, je potřeba komunikovat bez dlouhých prostojů. Pokud není nadšený z představy telefonování, může si dodat odvahy a klidu tím, že se předem připraví a ujasní si svoje představy. Doporučuji v každém případě si aktualizovat CV i LinkedIn profil.

Mohl by se hodit tento šikovný „checklist“ představ:

 • Jak bych seřadil/a svoje TOP 3 hodnoty či priority? (např. firemní kultura, peníze, benefity nebo zajímavý projekt)
 • Jaké IT pozice hledám?
 • Jaké IT technologie jsou pro mě „must-have“?
 • Jaké typy firem nebo IT projektů mě (ne)zajímají?
 • Chci pracovat více v kanceláři, nebo z home office?
 • Je pro mě zásadnější osobní rozvoj, nebo kariérní postup?
 • Chci pracovat na HPP, nebo na IČO?
 • Jaká jsou moje konkrétní finanční očekávání na HPP (hrubá mzda) nebo na IČO (Man Day rate)?
 • Jaká firemní kultura mi vyhovuje? (neformální a spíše start-upová, formální a spíše korporátní)
 • Jakou lokalitu preferuji?
 • Jsem ochotný/á dojíždět?

První kontakt s recruiterem

Při prvním kontaktu by se měl nejdříve IT recruiter dobře ptát. Oboustranná důvěra a otevřenost jsou základ úspěchu. Nejde pouze o ověření technického backgroundu, absolvovaných projektů nebo vzdělání. Je důležité, aby recruitera zajímal celkový kontext, takže by se měl ptát i na to, v jaké životní nebo kariérní fázi se kandidát nachází.

IT recruiter by s kandidátem měl být neustále v kontaktu, takže by se na závěr s kandidátem měl domluvit na další komunikaci tak, aby to oběma vyhovovalo.

Když už spolupráce běží

Dejme tomu, že si kandidát a IT recruiter padli do oka a spolupráce se rozběhne. Na co je dobré dávat pozor v průběhu?

Recruiter by měl kandidátovi nejdřív ze všeho popsat, jak bude celý náborový proces probíhat. Měl by se s ním domluvit, že bude rozjednávat více firem najednou, ale než kamkoli pošle kandidátovo CV, dá mu o tom předem vědět a společně ho upraví pro danou pozici.

Pokud se spolu baví už o konkrétní pracovní příležitosti, měl by kandidátovi dát všechny informace o dané společnosti a taky sdělit cenu, jakou si firma představuje. Když se blíží pohovor, domluví se spolu, zda se ho recruiter taky zúčastní, nebo ne. Následně zjišťuje u firmy výsledky a zpětnou vazbu, kterou je důležité kandidátovi předat i v případě neúspěchu, protože může hodně pomoci do budoucna. Obecně by měl recruiter dávat konstruktivní feedback během celé doby spolupráce.

Zkrátka a dobře

Pokud bych měl ještě jednou a stručněji odpovědět na otázku v nadpisu článku, řekl bych: dobrá IT personálka bude s kandidátem aktivně komunikovat, bude mu naslouchat a radit, bude ho prezentovat klientovi proaktivně a bude zpátky přinášet zpětnou vazbu. Pokud jsou mezi čtenáři budoucí uchazeči o pozici v IT, přeji vám, aby se vám podařilo najít ideálního recruitera, se kterým budete chtít zůstat v kontaktu i po úspěšném umístění. Hodně štěstí!

–Pedja

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top